Ten serwis wykorzystuje pliki cookies. Wszystkie zasady ich używania wraz z informacjami o sposobie wyrażania i cofania zgody na używanie cookies, opisaliśmy w Polityce Prywatności.

Akceptuję Politykę prywatności (Nie pokazuj mi więcej tego powiadomienia).
A A A

                                                    XXII Ciechanowska Jesień Poezji

                                              Z duchem hrabiego Brunona Kicińskiego

Tegoroczna, już 22. z kolei, Ciechanowska Jesień Poezji trwała dwa dni (4-5 października.2017), miała bogaty program, przybliżyła zapomnianą sylwetkę poety i tłumacza Brunona D. hr. Kicińskiego i przyciągnęła poetów nie tylko z regionu, ale z różnych zakątków Polski oraz z USA, Ukrainy i Litwy.
Wszyscy poeci odbyli najpierw spotkania autorskie w szkołach podstawowych i średnich Ciechanowa, Gumowa i Gołotczyzny. Młodsi adepci literatury mieli w tym czasie w Galerii im. B. Biegasa warsztaty literackie, które prowadził Adam Lizakowski - znany polsko-amerykański poeta i nauczyciel akademicki.
Jak zawsze podczas Jesieni Poezji miał swoją premierę nowy, już 19 numer „Ciechanowskich Zeszytów Literackich”. Ten ukazujący się od 19 lat pod redakcją Teresy Kaczorowskiej periodyk, wydawany nakładem Związku Literatów na Mazowszu z siedzibą w Ciechanowie, nosi w tym roku tytuł „Bruno Dionizy hr. Kiciński – poeta, dziennikarz, wydawca”. Pismo poświęcono bowiem w dużej części hr. B. D. Kicińskiemu (1797-1844), który 20 lat ostatnich życia spędził w Ojrzeniu. Promocja nowego numeru „CZL” odbyła się więc w Szkole Podstawowej w Ojrzeniu, której uczniowie niezwykle pomysłowo przybliżyli biografię tego poety, publicysty, tłumacza, pamiętnikarza, wydawcy, działacza patriotycznego i ziemianina. Uczestnicy Jesieni Poezji zapalili ogień pamięci na jego grobie przy zabytkowym kościółku w Kraszewie.
Pierwszego dnia literaci uczestniczyli również w otwarciu wystawy fotograficznej o Czesławie Miłoszu, autorstwa jego studenta z Berkeley Adama Lizakowskiego (z jego prelekcją) w Kawiarni Artystycznej PCKiSz oraz w długiej, ale pięknej Nocy Poetów, podczas której odbył się też koncert Łukasza Jędrysa z Olsztyna (w ramach cyklu „Piosenka z tekstem” Wojtka Gęsickiego).

Czwartek, (5 października) był dniem opinogórskim. Zwiedzano Muzeum Romantyzmu, oddano hołd Zygmuntowi Krasińskiemu (w kryptach kościoła) i kustoszowi Januszowi Królikowi (na cmentarzu). Jak zwykle w południe zaplanowano Spotkanie z Literaturą w Opinogórze, już XIX z kolei, tym razem z Krzysztofem Masłoniem oraz rozstrzygnięto XXIX Ogólnopolski Konkurs Poetycki „O Laur Opina”. Wspaniały koncert fortepianowy ciechanowianki Anny Chmielińskiej /obecnie studentki Uniwersytetu Muzycznego Fryderyka Chopina w Warszawie/ zakończył 19 edycję Jesieni Poezji.
– Była ona pod każdym względem niezwykła. Wspaniałe rzeczy dzieją się na Ziemi Ciechanowskiej! Dziękuję, że dbacie do dziedzictwo kulturowe, o kontakt młodzieży szkolnej z poezją, bo to najważniejsze dla przyszłości narodu – podsumował Stanisław Srokowski z Wrocławia, znakomity poeta, prozaik i scenarzysta filmowy (m.in. filmu „Wołyń).

W XXII Ciechanowskiej Jesieni Poezji uczestniczyli również inni znani literaci i badacze, jak prof. Krzysztof Szatrawski (Olsztyn), prof. Wiesław Pusz (Łódź), prof. Leszek Kociszewski (Ciechanów), Irena Duchowska (Litwa), Adam Lizakowski (USA/Dzierżoniów), Janusz Roszkowski (Iwonicz Zdrój), Bogusław Falicki (Warszawa), Paweł Kuszczyński (Poznań), Grzegorz Kucharzewski (Suwalszczyzna), poeci z Ukrainy: Olena Kryshtalska i Mykoła Martyniuk, Krzysztof Masłoń (Warszawa), a także poeci z regionu: z Ciechanowa, Płońska, Mławy, Przasnysza i Działdowa. Organizatorami byli: Związek Literatów na Mazowszu, Powiatowe Centrum Kultury i Sztuki im. M. Konopnickiej w Ciechanowie, Muzeum Romantyzmu w Opinogórze, przy wsparciu finansowym Starostwa Powiatowego i Urzędu Miasta w Ciechanowie.

 

Protokół z posiedzenia jury XXIX Ogólnopolskiego Konkursu Poetyckiego „O LAUR OPINA”
5 października 2017 r.

Na konkurs napłynęło 122 zestawy, do konkursu zakwalifikowano 121 zestawów, 1 zestaw wpłynął po terminie.
Jury powołane przez organizatorów Konkursu
w składzie:
Krzysztof Szatrawski – przewodniczący
Stanisław Srokowski - członek
Stanisław Kęsik - członek
Andrzej Liszewski - sekretarz,

Po zapoznaniu się z 121 zestawami wierszy nadesłanymi na Konkurs; Jury postanowiło w dniu 20 września 2017 roku przyznać następujące nagrody i wyróżnienia:
dla autorów wierszy opatrzonych godłami:

 Nagrodę za tematykę opinogórską - godło "Pani L" za wiersz "bez tytułu”
 Nagrodę za tematykę ciechanowską - godło "Fotoreporter" za wiersz "Stańko na deptaku"

 Trzy równorzędne wyróżnienia dla zestawów wierszy:
"burzotrwały" , "homo amans" , "pauvre lelian";

 III nagroda – godło „muszę umyć okna”
 II nagroda – godła „ostrzenie turzyc"
 I nagroda – godło "kedilaryn"

W dniu 22 września 2017 roku dokonano komisyjnego otwarcia kopert z danymi o autorach i okazało się, że:

 Nagrodę specjalną za wiersz o tematyce opinogórskiej w wysokości 500 zł, otrzymała Sara Ratajczak (Włoszakowice) – godło "Pani L", wiersz "bez tytułu: Kochanek poeta przyjaciel.

 Nagrodę specjalną za wiersz o tematyce ciechanowskiej w wysokości 500 zł, otrzymała Marzena Lewandowska (Kowal)– godło "Fotoreporter", wiersz "Stańko na deptaku”

 Trzy równorzędne wyróżnienia po 500 zł za zestawy wierszy otrzymali:
- Marcin Konrad Lewiński (Gdynia) – godło „burzotrwały
- Grzegorz Baczewski *(Warszawa)– godło „homo amans”
- Marcin Podlaski (Rypin)– godło „pauvre lelian”
III nagrodę w wysokości 600 zł, otrzymał Karol Graczyk (Toruń) – godło „muszę umyć okna”
II nagrodę w wysokości 800zł, otrzymała: Ewa Włodarska (Białystok) - godło „ostrzenie turzyc"
I nagrodę w wysokości 1000 zł, otrzymał: Łukasz Kaźmierczak (Koluszki) - godło "kedilaryn"

Jury podkreśla wysoki i wyrównany poziom nadesłanych wierszy.

Nagrody ufundowali i organizację imprezy wsparli:
- Starostwo Powiatowe w Ciechanowie
- Urząd Miasta Ciechanów
- Powiatowe Centrum Kultury i Sztuki im. Marii Konopnickiej w Ciechanowie
- Muzeum Romantyzmu w Opinogórze
- Związek Literatów na Mazowszu
- Zakład Poligraficzny ARJADNA Print w Ciechanowie
  wstecz