Ten serwis wykorzystuje pliki cookies. Wszystkie zasady ich używania wraz z informacjami o sposobie wyrażania i cofania zgody na używanie cookies, opisaliśmy w Polityce Prywatności.

Akceptuję Politykę prywatności (Nie pokazuj mi więcej tego powiadomienia).

Galeria zdjęć i relacje

A A A

W dniu 23 maja 2017 r. PCKiSz  świętowało 175. rocznicę urodzin patronki kultury Ciechanowa, PCKiSz oraz Gimnazjum nr 3 w Ciechanowie - Marii Konopnickiej. Impreza była połączona z 200 - leciem śmierci Tadeusza Kościuszki. 

Rano, o godz. 10.00, w Kawiarni Artystycznej  odbyły się Zajęcia edukacyjne „Czytaj z nami” dla najmłodszych. Uczestniczyły w nich dzieci wraz z przedszkola Akademia Małych Odkrywców w Ciechanowie oraz ze Szkoły Podstawowej nr 7 w Ciechanowie. Odwiedziła ich sama Maria Konopnicka. W tę postać wcieliła się Edyta Bojkowska - Kolak, zaś Małgorzata Milewska zagrała postać nauczycielki j. polskiego. Poetka czytała swoje baśnie i wiersze, a dzieci opowiadały jak dziś wygląda ich życie. Był też czas na rysowanie. Dzieci przelewały na papier ilustracje do przeczytanych przez Marię Konopnicką wierszy. Na zakończenie wszyscy wspólnie zatańczyli. Były też cukierki dla dzieci i kwiaty od dzieci dla poetki. To był bardzo edukacyjny i miły czas. 

O godz. 13.00, tego samego dnia zostały złożone kwiaty pod dwoma pomnikami  M. Konopnickiej w Ciechanowie (Gimnazjum nr 3, Park im. M. Konopnickiej) przez Dyrektor PCKiSz - Teresę Kaczorowską oraz Dyrektor Gimnazjum nr 3 - Annę Zadrożną wraz z delegacją.

Na zakończenie, w Galerii im. Bolesława Biegasa PCKiSz, odbyła się prelekcja prezesa Polskiej Fundacji Kościuszkowskiej dr Leszka M. Krześniaka oraz prezentacja książki M. Konopnickiej „O Tadeuszu Kościuszce i Insurekcji wierszem” w ramach XXII Spotkania z Książką w Galerii (Polska Fundacja Kościuszkowska, Warszawa 2014). Książka ta została wydana w trzech językach (polskim, białoruskim i rosyjskim). Maria Konopnicka oprócz wierszy dla dzieci napisała również mało znane dziś o Tadeuszu Kościuszce i insurekcji.

 

W galerii wiersze czytali aktorzy Teatru „Rozmyty Kontrast” z PCKiSz: Adrianna Betlińska, Aleksandra Masłowska, Mikołaj Zelech, Adam Królewiecki, Bartosz Czarnomski.  

Po białorusku zaś czytała Anna Pniewska - działaczka polonijna, nauczyciel historii, przewodnicząca Forum Polskich Inicjatyw Lokalnych Brześcia i Obwodu Brzeskiego. 

 

Serdecznie dziekujemy wszystkim uczestnikom za te obchody!
  wstecz