Ten serwis wykorzystuje pliki cookies. Wszystkie zasady ich używania wraz z informacjami o sposobie wyrażania i cofania zgody na używanie cookies, opisaliśmy w Polityce Prywatności.

Akceptuję Politykę prywatności (Nie pokazuj mi więcej tego powiadomienia).
A A A

W niedzielę, 29 maja, w Kawiarni Artystycznej PCKiSz odbyły sie uroczystości z okazji obchodów Dnia Działacza Kultury i Drukarza. W czasie obchodów na wniosek dyrektora PCKiSz, dr Teresy Kaczorowskiej Odznaką Honorową „Zasłużony dla Kultury Polskiej", przyznaną przez MKiDzN, 29 maja 2016 r. , uhonorowano twórców kultury:

Tadeusz Królpasjonat Kina, pracuje w naszym Kinie „Łydynia” jako kasjer-kinoperator od 19 lat (od 1997 r). Odznacza się sumiennością i dużym zaangażowaniem, daleko wykraczającym poza jego obowiązki. Zajmuje się upowszechnianiem kultury filmowej, jest animatorem odradzającego się Dyskusyjnego Klubu Filmowego przy Kinie „Łydynia”, aktywnie pomaga w doborze repertuaru i retransmisji Kina oraz pokazami arcydzieł teatralnych z National Theater z Londynu, Teatru Bolszoj z Moskwy, Metropolitan Opera z Nowego Jorku. Dzięki jego pracy i pasji systematycznie rośnie liczba widzów w Kinie „Łydynia”.

Krzysztof Tadeusz Sowiński – artysta malarz, kulturoznawca, absolwent studiów podyplomowych na Wydziale Malarstwa i Grafiki w Łodzi. Od ponad 40 lat uprawia malarstwo olejne, akwarele i rysunek pastelami. Fascynują go dzieła starych mistrzów, szczególnie malarstwo holenderskie XVII wieku oraz epoka impresjonizmu. Krzysztof Sowiński jest również społecznikiem. Od 2001 r. pełni funkcję prezesa Stowarzyszenia Pracy Twórczej w Ciechanowie. Organizuje co roku plenery malarskie, organizuje warsztaty i wystawy. Jego prace były prezentowane na licznych wystawach indywidualnych i zbiorowych w Polsce i zagranicą. Członek ZPAP Polska Sztuka Użytkowa Oddział w Warszawie.

Dariusz Węcławski – poeta, ale pracujący – był zatrudniony w UM w Ciechanowie, a od 2004 r. jest dyrektorem Krajowego Ośrodka Mieszkalno-Rehabilitacyjnego dla Osób Chorych na SM w Dąbku. Wydał cztery książki poetyckie: „Moje tam” (Warszawa 1999); „…zasuszone róże ożywają na końcu świata…” (Ciechanów 2003); „Droga” (Ciechanów 2008) i „Wiersze straszne i przerażające” (Ciechanów 2014) – wiele z jego wierszy zostało przetłumaczonych na języki obce, były publikowane za granicą. Na co dzień jego utwory publikowane są w regionalnych i lokalnych czasopismach, w tym w „Ciechanowskich Zeszytach Literackich”, gdyż należy do Związku Literatów na Mazowszu.
Węcławski jest też wydawcą i współautorem czterech tomików poezji osób chorych na stwardnienie rozsiane oraz ich przyjaciół, współautorem i wydawcą tomu „Płomyki Pamięci” (2011), z wierszami kilku autorów, poświęconych papieżowi Janowi Pawłowi II.
Jest też krytykiem literackim, autorem wielu cenionych recenzji, inicjatorem i uczestnikiem wielu wydarzeń artystycznych jak: „Dąbkowskie Wieczory Poezji”, „Światowe Dni Poezji UNESCO”, „Wiosna Literatury w Gołotczyźnie”, „Ciechanowska Jesień Poezji”; „Pomagajmy Razem”. Ponadto Węcławski to społecznik - jest prezesem „Towarzystwa Twórców Trzeciego Tysiąclecia” (od 2004), od dwóch lat pełni też funkcję wiceprezesa Związku Literatów na Mazowszu.

MEDAL ZŁOTY ZA DŁUGOLETNIĄ SŁUŻBĘ otrzymała Leonarda Ząbkowska rozpoczęła pracę zawodową 1września 1977 r. Jej staż zawodowy wynosi 38 lat, z czego aż 30 lat (od 1 lipca1986 r.) spędziła w Powiatowym Centrum Kultury i Sztuki im. Marii Konopnickiej w Ciechanowie, na stanowisku specjalisty ds. administracji.
Poza sumiennym wykonywaniem swoich obowiązków służbowych, nasza Lonia angażuje się od wielu lat w działalność kulturalną. Od 25 lat, czyli od momentu utworzenia „Funduszu Sztuka Młodych”, pomaga w akcji zbierania funduszy podczas Koncertów Noworocznych „Gala”. Ponadto współpracuje z organizacjami pozarządowymi i społecznymi, pomagając w organizacji spotkań pisarzy, przygotowywaniu festiwali, jak Ciechanowska jesień Poezji, Międzynarodowe Dni im. Ks. Macieja Kazimierza Sarbiewskiego, czy Wiosna Literatury w Gołotczyźnie. Angażuje się także w kolportaż książek, prowadzi kroniki, jest ulubioną przez literatów „księgarką”. Pomaga również pozyskiwać fundusze od sponsorów na rzecz rozwoju kultury w regionie. Na pewno wszystkie jej działania przyczyniają się do szerzenia polskiej kultury.

Odznaczenia wręczali przybyli na uroczystość:  Robert Kołakowski - poseł na Sejm RP, Andrzej Pawłowski - wicestarosta ciechanowski oraz dyrektor PCKiSz dr Teresa Kaczorowska. Ceremonie wręczania prowadziła Renata Chodowska z Ciechanowskiej Delegatury Mazowieckiego Urzędu Wojewódzkiego. Na uroczystość poza wyżej wymienionymi przybyli także: była dyrektor Domu Kultury w Ciechanowie Bożenna Śliwczak Galanciak, radny powiatu ciechanowskiego, poeta Stanisław Kęsik, a także Barbara Tokarska Wójciak - rzecznik Starosty Powiatowego w Ciechanowie.

Po części oficjalnej na scenie Kawiarni Artystycznej zaprezentowali się młodzi artyści ze Studium Piosenki "dEs" Grzegorza Chodkiewicza: Szymon Pogorzelski, Iwona AbramczykTeatr "Rozmyty Kontrast" kierowany przez Andrzeja Liszewskiego zaprezentował 3 jednoaktówki Tadeusza Różewicza: "Dzidzibobo czyli miłość czeka za drzwiami", "Sobowtór" oraz "Spagetti i miecz".

 

 
  wstecz