Ten serwis wykorzystuje pliki cookies. Wszystkie zasady ich używania wraz z informacjami o sposobie wyrażania i cofania zgody na używanie cookies, opisaliśmy w Polityce Prywatności.

Akceptuję Politykę prywatności (Nie pokazuj mi więcej tego powiadomienia).
A A A


2017-09-09 11:00

Dzień Bolesława Biegasa w Ciechanowie w ramach 25. Europejskich Dni Dziedzictwa 2017

z okazji 140. rocznicy urodzin i podjęcia Uchwały przez Sejm RP upamiętniającej Bolesława Biegasa. 

 

9 września (sobota) 2017 r. 

godz. 11.00 - spotkanie w Kawiarni Artystycznej Powiatowego Centrum Kultury i Sztuki im. Marii Konopnickiej w Ciechanowie,     prelekcja multimedialna dr Teresy Kaczorowskiej „Bolesław Biegas - znany a  zapomniany geniusz z Mazowsza", zwiedzanie muralu „Wątpliwe pytania" na ścianie PCKiSz

godz. 12.30 - wyjazd autokarem śladami Biegasa. W programie studyjnej wycieczki będzie zwiedzanie miejsc rodzinnych oraz     inspirujących artystę:

                      - Zamku Książąt Mazowieckich w Ciechanowie,

                      - Koziczyna  (miejsca urodzenia artysty)

                      - kościoła pw. Trójcy Świętej w Koziczynku (miejsca chrztu)

                      - Muzeum Romantyzmu w Opinogórze (obiad w Domku Ogrodnika),

                      - Muzeum

godz. 18.00 – powrót i udział w otwarciu wystaw malarstwa, grafiki  i rzeźby „Szaleni przez wielkość – Sierpień’44” w Galerii im. Bolesława Biegasa PCKiSz  

               

Udział bezpłatny, koszt obiadu pokrywa uczestnik.

 

Bolesław Biegas, właściwie Bolesław Biegalski (1877-1954) – rzeźbiarz, malarz, dramatopisarz. Urodził się w Koziczynie pod Ciechanowem, w ubogiej rodzinie chłopskiej, wcześnie osierocony przez rodziców, do dwudziestego roku życia był analfabetą. Jego talent rzeźbiarski – kiedy pasąc krowy lepił figurki z gliny i rzeźbił pasterskie kije - odkrył najpierw miejscowy ksiądz Aleksander Rzewnicki, a później zacni obywatele Ziemi Ciechanowskiej: dr Franciszek Rajkowski, hrabia Adam Krasiński, a przede wszystkim Aleksander Świętochowski. To twórca polskiego pozytywizmu zmienił nazwisko z Biegalskiego na Biegasa i pomógł mu otrzymać dwa stypendia: najpierw na studia w Szkole Sztuk Pięknych Krakowie (1896-1901), a w 1901 roku na wyjazd do Paryża, gdzie Biegas zdobył niezwykły rozgłos. Miał liczne wystawy, był wyróżniany nagrodami i medalami, należał do awangardowej secesji wiedeńskiej.

Bolesław Biegas uważany jest za czołowego przedstawiciela kierunku symboliczno–secesyjnego. Sławę przyniosły mu popiersia portretowe, zwłaszcza Olgi Boznańskiej, wielu kompozytorow (Chopina, Berlioza, Wagnera i innych), czy poetów (Mickiewicza, Krasińskiego, Słowackiego). Tworzył dzieła o walorach prekursorskich - uważa się, że jego rzeźba „Księga życia” wyprzedziła syntetyczne kompozycje Xawerego Dunikowskiego, zaś prace „Ziemia”, „Miłość śmierci”, czy „Pałace zaczarowane” realizowały wizje, które dopiero 20 lat później narodziły się w wyobraźni surrealistów.

Po pierwszej wojnie światowej aktywność rzeźbiarska Biegasa osłabła na rzecz malarstwa. Z bogatej twórczości malarskiej, uwagę zwraca cykl kilkudziesięciu obrazów „Wampiry wojny” (wykonany w latach 1914–1918, będący potępieniem bezwzględności tej wojny), obrazy sferyczne, czy cykl „Sławni Ludzie”.  Bolesław Biegas dał się też poznać jako autor 16 dramatów („Graczak”, „Owczarek”, „Lechit”, „Saturn” i inne).

Obecny renesans zainteresowania twórczością Bolesława Biegasa łączy się z docenieniem dziedzictwa secesji i sztuki międzywojnia, szczególnie symbolizmu. Od lat 70. XX wieku jest organizowanych wiele wystaw, na których prezentowane są także dzieła malarskie i rzeźbiarskie Bolesława Biegasa. Jego rzeźby i obrazy są dziś cenione i osiągają na światowych aukcjach coraz wyższe ceny.

W Paryżu Biegas został członkiem Polskiego Towarzystwa Historyczno-Literackiego, któremu pod koniec życia zapisał cały majątek i dorobek artystyczny. Artysta spoczywa  nad Sekwaną, w Bibliotece Polskiej na Wyspie św. Ludwika mieści się jedyne w świecie Muzeum Biegasa zaś w Powiatowym Centrum Kultury i Sztuki im. Marii Konopnickiej - jedyna  Galeria im. Bolesława Biegasa, w której zorganizowano już dwie wystawy prac artysty.

 

 

Prosimy o zgłaszanie się na wyjazd autokarem.

Kontakt: e-mail: pckisz@pckisz.pl, tel. 23 672 35 09

 

 

Organizatorzy:

Powiatowe Centrum Kultury  i Sztuki im. Marii Konopnickiej w Ciechanowie

Starostwo Powiatowe w Ciechanowie

Narodowy Instytut Dziedzictwa

Muzeum Szlachty Mazowieckiej w Ciechanowie

Muzeum Romantyzmu w Opinogórze


zobacz galerię  
  wstecz